Temiz Havanın Faydaları Nelerdir?

Kaliteli Hava ve Bol Oksijen

Şehirde yaşayan insanların teneffüsüdür doğa. Kısa bir mola ile yeniden hayat bulmak, içimize işleyen şehir gürültüsünden kurtulmak, nefes almak, dinlenmek, dinginleşmek için bir nevi toprağa ihtiyaç duyarız. Doğanın onaran gücünde saklı şifa araçlarının başında tertemiz hava yani bol oksijen gelir. Temiz havayı ciğerlerime çekerken tam da bunu düşündüm: “temiz hava bol oksijenli bir ortamda nefes alıp vermektir yaşamak”…

 

Temiz Havanın Önemi nedir ?

Şehirlerin en büyük problemlerinden biri kuşkusuz hava kirliliğidir. Etkileri kısa dönemde hissedilmezken, uzun dönemde sağlığı tehdit eder. Kalabalık şehir ve kasabalarda kısacası doğadan uzaklaşılan her alanda alınan her nefes beraberinde, çıplak gözle görülmesi imkansız küçüklükteki egzoz salınımları, toz akarı alerjenleri hatta toner tozu gibi partikülleri bedenimize taşır. Hem iç hem de dış alanlarda solunan kirli hava içinde gizli toksinler, burun ve akciğerler aracılığı ile vücudun içine alınır, kan akışı ile de vücudun her yerine ulaşır. İşte tam da bu noktada temiz hava solumanın önemi devreye girer.

Dünyada yapılan sayısız araştırmalar, hava kirliliğinin, anne karnındaki çocuktan yaşlıya kadar herkesi olumsuz etkilediğini ispatlar niteliktedir. Öğrenme bozukluğundan, kardiyovasküler hastalıklara; alerjilere ve astım hastalıklarından erken ölümlere uzanan etkileriyle hava kirliliği, Amerikan Çevre Koruma Ajansı tarafından en önemli 5 sağlık tehdidinden biri olarak kabul edilmektedir.

Oysa temiz hava yani bol oksijenli ortamda vakit geçirmek, yaşam alanlarında temiz bir havaya sahip olmanın sağlıklı bir beden için önemi büyüktür. Şimdi gelin hep birlikte temiz havanın sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerine göz atalım..

Temiz Hava Bol Oksijen Alerji ve Astım Semptomlarını Azaltır ve Oluşmasını Önler…

Doğadan uzaklaştıkça solunan hava, bulunduğu çevre koşullarına göre farklılık gösterir. Doğanın içinde kendini tazeleyen hava, şehir hayatına yaklaştıkça şehir hayatının gereksinimlerinden ortaya çıkan salınım, gazlar, toz ve bir çok toksin madde ile buluşur. Bu elle tutulmaz, gözle görülmez partiküller öncelikle solunum sistemini etkiler. Astım ve solunuma bağlı alerjenlerin günümüzde sıklıkla görülmesinin nedeni, içeriğinde zararlı partiküller ve parçacıklar barındıran havanın solunmasından kaynaklıdır. Temiz havada geçirilen zaman arttıkça astım ve alerji rahatsızlıkları da azalmaya başlamaktadır.

 

Temiz Hava Bol Oksijen Akciğerleri Temizler Ve Kapasiteyi Artırır...

Pis havanın solunması nasıl ki akciğerlerde kirliliğe neden oluyorsa, temiz havanın da aynı oranda temizleyici özelliği vardır. Temiz hava bol oksijenli alanlarda geçirilen saatler arttıkça ciğerlerde biriken toksin miktarı giderek azalır, vücut kendini yeniler, kan akışı hızlanır ve akciğerlerden süzülen temiz hava kan dolaşımı ile vücudun her noktasına ulaşır. Hiç dikkat ettiniz mi doğa içinde derin bir nefes aldığınızda, temiz hava vücudunuzda daha önce hiç olmadığı kadar derin noktalara kadar ulaşabilir. Temiz hava hafif ve kalitelidir.

Temiz Hava Sindirim Sistemini Düzenler…

Solunum sadece kişinin ihtiyaç duyduğu hava akışı demek değildir. Solunum sistemi, doğru sindirim faaliyetleri için en önemli araçlardan biridir. Sindirim sisteminin alınan gıdayı parçalamak için oksijene ihtiyacı vardır. Temiz hava bol oksijen sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.

 

Temiz Hava Bol Oksijen Ruh Sağlığınızı Olumlu Etkiler…

İnsanı mutlu eden hormon, bilinen adıyla serotonin salgısı sağlıklı ruh halinin olmazsa olmazıdır. Temiz Hava Bol Oksijenli ortamlarda geçirilen zamanın ardından kişinin kendini mutlu hissetmesi, olumlu duygular içinde olmasının nedeni alınan temiz hava ile birlikte aktive olan serotonindir. Beyindeki serotonin üretimi ve serotonin alımı, birçok etkene bağlıdır ve bu etkenlerden biri de oksijendir. Serotonin üretiminden sorumlu enzimler, düşük kaliteli oksijen alımından etkilenerek, depresyon ve anksiyete duygularına yol açabilir.

 

Temiz Hava Bol Oksijen Ömrünüzü Uzatır…

Temiz hava, uzun ve sağlıklı bir yaşam için en önemli etkenlerin başındadır.. Bakteri ve mikroplarla savaşma görevi kandaki beyaz kan hücrelerinindir. Beyaz kan hücrelerinin doğru şekilde koruma sağlayabilmesi için oksijene ihtiyacı vardır. Oksijenle beslenen beyaz kan hücreleri vücudun savunma mekanizmasını güçlendirerek sağlıklı bir ömür sürülmesine yardımcı olur. Ayrıca kirli hava kronik bronşit ve amfizem gibi tehlikeli ve ölümcül solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Eğer sağlıklı ve uzun bir hayat istiyorsanız temiz havada geçirdiğiniz zamanların miktarını arttırmaya çalışın…

 

Temiz Havada Zaman Geçirmek Çok Faydalıdır…

Temiz havayle kuşatılmış bir yerde yaşamak hemen hepimizin ortak hayalidir. Bu hayali metropollerde, şehir ve modern hayatın gerekliliklerinin hüküm sürdüğü alanlarda yakalamak ise neredeyse imkansız. Gün geçtikçe uzaklaşan bu hayale kavuşmanın neredeyse tek yolu doğaya kaçış molaları. Yakalanan her fırsatta temiz hava ve bol oksijenli alanlarda vakit geçirmenin ise sağlığa çok faydası vardır.

Temiz havanın öneminden bahsederken; bol oksijenin ciğerleri temizlediği, sindirim sisteminden kan basıncına; bağışıklık sisteminden kalp ritmine kadar insan sağlığına olumlu etkilerinden bahsetmiştik. Temiz havada geçirilen zamanın kişinin ruh durumu, uyku düzeni ve beyin faaliyetleri üzerinde de bir çok faydası bulunmaktadır.

Temiz Havada Zaman Geçirmek Beyin Fonksiyonlarını Güçlendirir…

Çok oksijenli ortamlar, beyinin ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlama gücüne sahiptir. Uzmanlar, yoğun sınav dönemlerindeki çocukları hem sınav stresinden uzaklaştırmak hem de beyinin ihtiyacı olan enerjiyi ona verecek bol oksijen almaları için ailelere, doğa içinde vakit geçirilmesini sağlayacak aktiviteler planlamayı önerirler.

 

Vücuda Alınan Oksijenin %20’si Beynimiz Tarafından Kullanılır

Beyin fonksiyonlarının daha verimli, sağlıklı ve hızlı çalışmasını sağlamak için temiz hava – bol oksijen solumak çok önemlidir. Oksijen, öğrenmeyi kolaylaştırır. Yaratıcılığı destekler. Vücut fonksiyonlarının yöneticisi beyinin doğru ve iyi şekilde görevini yapmasına olanak tanır.

 

Temiz hava ve bol oksijenli bir ortamda zaman geçirmek depresyonu önler…

Sağlıklı bir beyin, sağlıklı bir ruh haline sahip olmak demektir. Bol oksijenli ortamlarda geçirilen vaktin ardından kendimizi daha mutlu, dingin ve dengeli hissetmemizin nedeni tam da budur. Temiz hava stresi azaltır ve daha sakin olmamızı sağlar.

 

Temiz Havada Zaman Geçirmek Yağ Yakımını Hızlandırır, Vücudu Formda Tutar…

Oksijen, vücut için son derece önemlidir. Tüm organların sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için vücudun bol oksijene ihtiyacı vardır. Oksijenin vücut için en önemli görevlerinden biri de yağ yakımını hızlandırmaktır.

Açık alanlarda yapılan spor faaliyetleri, kapalı alanlarda yapılan spor faaliyetlerine oranla daha hızlı yağ yakımı sağlar. Bundaki en büyük etken tabi ki oksijendir.