Protein Değeri En Yüksek Gıdalar nelerdir?

Besin Değeri En Yüksek Gıdalar.

Aldığınız besin miktarını en üst düzeye çıkarmak için kalori bütçenizi akıllıca harcamamız gerekmektedir.

Bunu yapmanın en iyi yolu, yüksek miktarda besin taşıyan yiyecekleri tercih etmektir.

İşte gezegendeki en besleyici gıdalar.

 

1. Somon balığı

Bütün balıklar eşit besin içermez.

Somon ve diğer yağlı balık türleri fazla miktarda omega 3 yağ asidi içerir.

Omega 3'ler vücudunuzun optimum işlevi için son derece önemlidir. Birçok ciddi hastalık için risk oluşumunu minimum düzeye indirir.

Somon balığı, esas olarak, yararlı yağ asitleri bileşimi için ödüllendirilmesiyle birlikte , büyük miktarda başka besinleri de içerir.

Vahşi somonun 100 gram parçası ; yüksek kaliteli hayvan proteini , magnezyum, potasyum, selenyum ve B vitaminleri (yüksek miktarda bulunmak üzere vitamin ve mineraller, çok yüksek miktarda bulunmak üzere ise , omega-3, 2.8 gram) içerir .

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm omega-3'leri almak için haftada en az bir veya iki kez yağlı balık yemeniz önerilmektedir.

Araştırmalar, düzenli olarak yağlı balık yiyen insanların kalp hastalığı, demans, depresyon ve diğer birçok yaygın hastalık riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir .

Ayrıca, somonun tadı güzel ve hazırlanması oldukça kolaydır. Aynı zamanda nispeten az kalori ile doymuş hissetmenizi sağlar.

Mümkünse, çiftlik somonu yerine doğal ortamında avlanmış somonu seçin. Daha besleyicidir, daha iyi bir omega-6 ile omega-3 oranına sahiptir ve kirletici madde içerme ihtimali daha düşüktür.

ÖZET

Somon gibi yağlı balıklar, faydalı yağ asitleri, protein, vitamin ve minerallerle doludur. Her hafta yağlı balık yemek son derece sağlıklıdır.

2. Lahana

Tüm sağlıklı yeşil yapraklı sebzeler arasında besin miktarı olarak lahana zirvede olan bir bitkidir.

Vitaminler, mineraller, lif, antioksidanlar ve çeşitli biyoaktif bileşiklerle doludur.

100 gramlık lahanada:

C Vitamini: RDI'nın% 200'ü

A Vitamini: RDI'nin% 300'ü

K1 Vitamini: RDI’nin% 1.000’i

Çok miktarda B6 vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum, bakır ve manganez

Aynı miktar 2 gram lif, 3 gram protein bulunur.

Ve bütün bunlar sadece 50 kaloriye eşittir.

Lahana ıspanaktan bile daha sağlıklı olabilir. Her ikisi de çok besleyicidir, ancak lahanada bağırsakta kalsiyum gibi mineralleri bağlayan ve emilmelerini önleyen maddelerden olan oksalatlardan daha düşük oranda mevcuttur.

Lahana ve diğer yeşillikler ,tıbbi tüp ve hayvan çalışmalarında kanserle savaşmış olduğu gösterilen izotiyosiyanatlar ve indol-3-karbinol gibi çeşitli biyoaktif bileşiklerde de yüksek miktarda kullanılmıştır.

ÖZET

Lahana, bol miktarda vitamin, mineral ve kanserle mücadele eden bileşikleri içeren, yiyebileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biridir.

3. Yosun

Denizde balıklardan daha fazlası vardır. Aynı zamanda denizler büyük miktarda bitki örtüsü içerir.

Denizlerde, bazıları çok besleyici olan binlerce farklı bitki türü vardır. Genellikle toplu olarak deniz yosunu olarak adlandırılırlar.

Yosun Japon kültürüne ait olan suşi gibi yemeklerde popülerdir. Suşi yemeklerinin birçoğunda, yenilebilir bir ambalaj olarak kullanılan nori olarak bilinen bir deniz  yosunu türü de bulunmaktadır.

Çoğu durumda, deniz yosunu kara sebzelerinden bile daha besleyicidir. Kalsiyum, demir, magnezyum ve manganez gibi minerallerde özellikle deniz yosunlarında yüksektir.

Aynı zamanda, fososiyaninler ve karotenoidler dahil olmak üzere çeşitli biyoaktif bileşiklerle yüklüdürler. Bu maddelerin bir kısmı güçlü antienflamatuar kapasiteye sahip antioksidanlardır.

Ancak deniz yosunu, vücudunuzun tiroid hormonları yapmak için kullandığı bir mineral olan yüksek iyot içeriğinde parlar.

Sadece birkaç kez yosun gibi yüksek iyotlu bir deniz yosunu yemek vücudunuza ihtiyaç duyduğu tüm iyotları verebilir .

Deniz yosununun tadını beğenmiyorsanız, ek olarak da alabilirsiniz. Kurutulmuş yosun tabletler çok ucuz ve iyot yükü oldukça fazladır.

ÖZET

Deniz sebzeleri oldukça besleyicidir ancak Batı'da nadiren tüketilmektedir. Bunlar, özellikle optimum tiroid işlevi için gerekli olan iyot bakımından , oldukça yüksek bir besin değerine sahiptirler.

4. Sarımsak

Sarımsak, kokusu itici gelse de tüketilmesi gereken bitkiler arasında üst sıraları oynamaktadır.

Her türlü tabağı lezzetli hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda çok besleyicidir.

Vitamin C, B1 ve B6, kalsiyum, potasyum, bakır, manganez ve selenyum bakımından zengindir.

Sarımsak, allisin gibi faydalı sülfür bileşikleri bakımından da zengindir.

Bir  çok çalışma, allisin ve sarımsakların, kan basıncının yanı sıra tansiyon ve kolesterolü düşürdüğünü(dengelediğini) göstermektedir. Ayrıca kolesterolü yükseltir (dengeler) ve potansiyel olarak kalp hastalığı riskini azaltır .

Ayrıca çeşitli kanserle mücadele özelliklerine sahiptir. Çalışmalar, çok fazla sarımsak yiyen insanların, özellikle kolon ve mide kanserleri olmak üzere, bir çok yaygın kanser riski üzerinde daha düşük bir hastalığa yakalanma oranı olduğunu göstermektedir.

Çiğ sarımsak da önemli antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir.

ÖZET

Sarımsak hem lezzetli hem de sağlıklıdır. Oldukça besleyicidir ve içindeki biyoaktif bileşikler hastalıklarla mücadele özelliklerini doğrulamıştır.

5. Kabuklu deniz ürünleri

Pek çok deniz hayvanı besin bakımından yüksektir, ancak kabuklu deniz hayvanları en besleyiciler arasında olabilirler.

Yaygın olarak tüketilen kabuklu deniz hayvanı türleri istiridye, karides(bir çeşit istiridye), tarak ve midyedir.

İstiridye, var olan en iyi B12 vitamini kaynakları arasındadır ve RDI'nın 16 katından fazlasını 100 gram istiridye temin etmektedir. Ayrıca C vitamini, çeşitli B vitaminleri, potasyum, selenyum ve demirle de yüksek bir besin değerine sahiptir.

İstiridyeler çok besleyicidir. Sadece 100 gram çinko için RDI'nın % 600'ünü, bakır için RDI'nın% 200'ünü ve çok miktarda B12 vitamini, D vitamini ve diğer bazı besinleri sağlar.

Kabuklu deniz ürünleri dünyanın en besleyici yiyecekleri arasında olmasına rağmen, çoğu insan nadiren tüketir.

ÖZET

Kabuklu deniz hayvanları, denizde bulunan en besleyici hayvanlardan bir tanesidir. B12 vitamini ve çinko gibi önemli besinlerden çok yüksek miktarda bulundururlar.

6. Patates

Tek bir büyük patates , potasyum, magnezyum, demir, bakır ve manganez bakımından vücudun günlük ihtiyacının büyük bir kısmına yeter. Ayrıca C vitamini ve yüksek miktarda B vitamini içerir .

Aynı zamanda en doyurucu yiyeceklerden biridir. Araştırmacılar, farklı yiyeceklerin doyma değerini karşılaştırdıklarında, haşlanmış patateslerin ölçülen diğer yiyeceklerden daha yüksek sonuçlar elde ettiğini görmüşlerdir .

Patateslerin pişirildikten sonra soğumasına izin verirseniz, güçlü sağlık yararları olan lif benzeri bir madde olan dirençli nişasta da oluştururlar.

ÖZET

Patates, ihtiyacınız olan hemen hemen her besin maddesinin bir kısmını içerir. İnanılmaz derecede doyurucudurlar ve çok miktarda dirençli nişasta sağlayabilirler.

7. Karaciğer

İnsanlar uzunca yıllardır hayvanların etlerinden besleniyorlar.

Bununla birlikte, modern Batı diyeti kas etine, organ etlerine göre daha fazla öncelik vermiştir. Fakat organlarla karşılaştırıldığında, kas eti beslenme açısından daha biraz geridedir.

Tüm organların dışında, karaciğer en besleyici gıdadır.

Karaciğer, metabolizma ile ilgili yüzlerce işlevi olan dikkat çekici bir organdır. İşlevlerinden biri, vücudunuzun geri kalanı için önemli besinleri depolamaktır.

3.5 gramlık(100 gram) sığır karaciğerinin herhangi bir kısmı şunları içerir:

B12 Vitamini: DV'nin% 1,176'sı

B5 Vitamini, B6 Vitamini, Niasin ve Folat: DV'nin% 50'sinden fazlası

B2 Vitamini: DV'nin% 201'i

A Vitamini: DV'nin% 634'ü

Bakır: DV'nin% 714'ü

Demir, fosfor, çinko ve selenyum: DV'nin% 30'undan fazlası

Yüksek kaliteli hayvansal protein: 29 gram

Karaciğerin haftada bir kez yenmesi , bu hayati besinlerin optimal miktarlarını almanızı sağlamak için iyi bir yoldur.

 

ÖZET

Karaciğer, diğer sağlıklı maddelerin yanı sıra, bol miktarda B vitamini içeren oldukça besleyici bir organ etidir.

8. Sardalya

Sardalya, bütün olarak yenebilen küçük, yağlı balıklardır .

Organların genellikle bir hayvanın en besleyici kısımları olduğu göz önüne alındığında, sardalyaların çok besleyici olması şaşırtıcı değildir.

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu hemen hemen her besleyiciden bir miktar içerirler ve neredeyse besleyici olarak mükemmeldirler .

Diğer yağlı balıklar gibi, kalp sağlığını koruyan özelliklere sahip omega-3 yağ asitlerinden de çok yüksek miktarda bulundururlar .

ÖZET

Sardalya gibi küçük, yağlı balıklar genellikle bir bütün olarak yenir, İhtiyacınız olan hemen hemen her besini bünyelerinde barındırırlar.

9. Yaban mersini

Meyvelerin besin değeri söz konusu olduğunda yaban mersini kendisini önde gösterir.

Kalorisi için ; yüksek kalorili olmasa da vitaminler ve mineraller bakımından sebzeler gibi , antioksidanlarla doludur.

Antosiyaninler ve diğer bazı bitkisel bileşikler de dahil olmak üzere, bazıları kan-beyin bariyerini geçebilecek ve beyniniz üzerinde koruyucu etkiler yaratabilecek güçlü antioksidan maddeler ile yüklenirler .

Bir çok çalışma yaban mersininin insandaki sağlık etkilerini incelemiştir .

Bir çalışma yaban mersininin yaşlı erişkinlerde hafızayı geliştirdiğini tespit etmiştir.

Başka bir çalışma, metabolik sendromu olan obez erkek ve kadınların, diyetlerine yaban mersini eklediklerinde kan basıncını düşürdüğünü ve okside LDL kolesterol belirteçlerini düşürdüğünü bulmuşlardır .

Bu bulgu yaban mersini kanının antioksidan değerini arttırdığını gösteren çalışmalarla uyumludur.

Çoklu tüp ve hayvan çalışmaları da yaban mersini kanserine karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir .

ÖZET

Yaban mersini, diğer birçok meyveye kıyasla fazlasıyla besleyicidir ve bazıları kanınızın antioksidan değerini artıran ve beyninizi koruyan güçlü antioksidanlarla doludur.

10. Yumurta Sarısı

Yumurta sarısı kolesterol içeriği nedeniyle haksız yere şeytanlaştırıldı.

Bununla birlikte, araştırmalar diyet kolesterolünün genellikle endişelenmeniz gereken bir şey olmadığını göstermektedir.

Orta derecede kolesterol yemek, kanınızdaki "kötü" LDL kolesterolü yükseltmez .

Bu nedenle yumurta sarısı, gezegendeki en besleyici gıdalardan biridir. Bütün yumurtalar o kadar besleyicidir ki bazen "doğanın multivitamini" olarak adlandırılırlar.

Yumurta sarısı vitaminler, mineraller ve kolin de dahil olmak üzere çeşitli güçlü besinlerle yüklüdür.

Lutein ve zeaksantin bakımından zengindirler.Gözlerinizi koruyabilen,  katarakt ve maküler dejenerasyon gibi göz hastalıkları riskinizi azaltabilen antioksidanlardır .

Yumurtalar ayrıca yüksek kaliteli protein ve sağlıklı yağlar içerir. Birçok çalışma kilo vermenize yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Ayrıca ucuz, lezzetli ve hazırlanmaları kolaydır.

Yapabiliyorsanız, doğal ve / veya omega-3 zenginleştirilmiş yumurta satın alın. Geleneksel süpermarket yumurtalarının çoğundan daha sağlıklı ve besleyicidirler .

ÖZET

Bütün yumurtalar o kadar besleyicidirler ki bazen "doğanın multivitamini" denir. Özellikle sarısı hemen hemen bütün besin maddelerinin bulunduğu yerdir.