Okuma Alışkanlığı Nasıl Edinilir?

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Okuma, gelişmek ve kendimizi yetirştirmek adına en doğru alışkanlıktır.Can sıkıntınızı giderebilir ,hafızanızı geliştirebilir ve tüm aile için de gayet eğlencelidir. Okuma alışkanlığını geliştirmek için küçüklüten itibaren okumaya başlayın veya çocuklarınıza örnek teşkil edin. Hoşunuza giden kitapları okumak, kitap okuma alışkanlığınızı korumanın ve ömür boyu okuyucu olmanın en doğru yoludur.

Bölüm1

Alışkanlık Geliştirme

1. Her gün kitap okumak için zaman ayırın

Ayırmanız gereken sadece 5-10 dakika olabilir, ancak günde en az bir kez kitap açın. Okuma alışkanlığınızı, her gün yaptığınız başka bir şeyle birleştirmeye çalışın. Örneğin, yemek yerken veya bir bardak çay içerken okuyun. Yatmadan önce okumak, okuma alışkanlığınızı geliştirmek için idealdir. Yapabiliyorsanız, her gün aynı saatte okuyabilirsiniz böylece beyniniz o zamanı “okuma zamanı” olarak ilişkilendirmeye başlar.

- Günde 4 kez sadece 10 dakika kitap okursanız, her gün 40 dakika okuma yapmış olursunuz!

- Çok seyahat ediyorsanız, film izlemek veya sosyal medyada gezinmek yerine uçak, otobüs veya trende okuyun.

2.İlginç kitaplar okuyun

 Okuduğunuz kitabın konusuyla ilgilenmiyorsanız, okumayı bir angarya gibi hissedebilirsiniz. Ancak, gerçekten okuduğunuz şeyle ilgileniyorsanız, kitabı hemen kapatmayacak ve okumanız eğlenceli bir hal alacaktır. Sizin için ilginç görünen kitapları seçin.

- Arkadaşlarınızdan, ailenizden veya kütüphanecinizden, sevdiğiniz bir türe veya zevk aldığınız bir konu hakkındaki kitaplara ilişkin öneriler isteyin.

- Eğer kitap gerçekten dikkatini çekmiyorsa, ondan uzaklaşmak yanlış bir seçim değildir. İlk bölümü okuyun ve devam etmeyin! Çünkü alışkanlık edinilene kadar sevdiğiniz yada seveceğiniz kitapları okumak iyi bir seçim olacaktır.

 

3. Yanınızda bir kitap taşıyın

Telefonunuzda veya küçük bir e-okuyucuda kitap bulundurabilirsiniz. Günümüz dünyasında teknolojiden faydalanmak gerekir. Kitapların büyüklüğü ve ağırlığı artık hareket halindeyken okumaya engel teşkil etmiyor. Her zaman yanınızda bir kitap bulundurun; böylece gün boyunca boş zamanlarınızda okuyabilirsiniz.

- Otobüs geç gelecekse veya bir bankada sıraya giriyorsanız veya bir arkadaşınızla buluşmayı bekliyorsanız, kitabınızı açın ve okuyun. İlk başlarken gereksiz veya saçma gelebilir ancak zamanla kitapla bütünleşecek ve doğru olan okuma alışkanlığını elde etmiş olacaksınız.

4.Bir kitap kulübüne katılın

Bir okuma grubunun parçası olmak, okumanız için size biraz sorumluluk yükler. Arkadaşlarınızla kendi kulübünüzü de oluşturabilirsiniz. İlginç olacağını bildiğiniz kitapları okuyan bir gruba katılın. Gerçekten fantezi kitaplardan hoşlanıyorsanız, bir fantezi kitap grubuna katılın.

- Şahsen buluşmak ve iletişim kurmak istemiyorsanız da okumaya odaklanan bir çevrimiçi kitap forumuna veya sosyal medya grubuna katılabilirsiniz.

5.Rahat bir okuma alanı oluşturun

Ortamı okumak için ayarlamak, sizin için okumayı daha da eğlenceli hale getirecektir.Mümkün olduğunca uzanarak kitap okumamaya çalışın, ancak bu duruştan kendinizi daha mutlu hissediyorsanız da uzanın. Ortamın sadece rahat ve davetkar olduğundan emin olun. Ayrıca, alanın iyi bir aydınlatmaya sahip olması önemlidir gözlerinizi zorlamayın. Okurken kitabın tadını çıkarmak için yakınlarda bir tabak aperatif , çay veya kahve alın.

Bölüm 2

Okuma Alışkanlığınızı Koruyun

1.Okumak istediğiniz kitapların bir listesini yapın

 Okuyacak birçok ilginç kitabınız varsa, okuma alışkanlığınızı sürdürmek daha kolay olacaktır. Bazen okumayı bırakmanızın tek nedeni kuyrukta sizi bekleyen başka bir kitabın olmamasıdır. Başvurabileceğiniz bir liste olması size bu konuda yardımcı olacaktır, böylece ne okuyacağınızı her zaman bilirsiniz.

- Hoşunuza giden bir seriyi okumak, bitirir bitirmez bir sonraki kitaba geçmeyi kolaylaştırıyor.

- 'En çok satanlar için' okuma listelerine veya fikir almaktan hoşlandığınız türdeki  özgün okuma listelerine bakabilirsiniz.

2.Hoşunuza giden kitaplara göre öneriler bulun

Belirli bir kitabı gerçekten sevdiyseniz, aynı yazarın kitaplarını ya da aynı türdeki kitapların keyfini çıkarabilirsiniz. Kişisel beğenilerinize benzer kitapları bulmanıza yardımcı olabilecek birçok web sitesi vardır.

- Arkadaşlarınıza ve ailenize ne okuyacaklarına dair fikirleri olup olmadığını sorun.

3.Bir okuma günlüğü tutun

 Kitap isimlerini yazmak, ne kadar okuduğunuzu ve okuduğunuz farklı türdeki kitapları izlemenizi sağlayayın. Mobil uygulamalar okumanızı takip etmenin ve yeni kitapların okunması için önerilerinizi bulmanın başka bir yoludur. Okuduklarınızı arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşabilir ve ne okuduklarını görebilirsiniz. Bunun için uygulama marketlerine göz gezdirebilirsiniz.

- Kitabı başlattığınızda ve bitirdiğinizde yazın .Hatta tamamladığınızda kitapla ilgili birkaç düşünceyle birlikte yazın.

4.Kitapçılara ve kütüphaneye göz atın

 Kullanılmış kitaplar bazı yeni ve ilginç kitaplar bulmak için güzel ve ucuz bir yoldur. Kütüphane yeni kitaplar almanın ücretsiz bir yoludur, ki bu daha da iyidir!

- Bir sürü yeni kitap satın almak istemiyorsanız, kitapçıya göz atın ve gelecekte okumak istediğiniz başlıkları söyleyin. Kütüphanenizde bu başlıkların el altında olup olmadığını da görebilir veya size haber verebilmeleleri için iletişim halinde olabilirsiniz.

5.Okuma hedeflerini ayarlayın

Yeni bir alışkanlığı sürdürmenin en iyi yolu eğlenceli hale getirmek ve bazı hedefler koymaktır. Her yıl belirli sayıda kitabı okumak için bir hedef belirleyin ve buna bağlı kalmak için elinizden geleni yapın. 5-10 sayfa ile küçükten başlayabilir veya hedefinizi yüksek tutup günlük 100 sayfa okumaya çalışabilirsiniz! Belirli bir kitap listesindeki tüm kitapları okumak için bir hedef de belirleyebilirsiniz. Bir hedef belirleme, onu başarma zihniyetine götürür ve her gün okumanızı hatırlatmanıza yardımcı olur.

- Bir kitabı hedef belirleyerek okumak , okuma hedefine ulaşmak ,son derece tatmin edici olacak ve okumayı daha da eğlenceli hale getirecektir.