Hobbit Masal Evleri

Masal Evleri diye de bilinen hobbit evlerinin çıkış macerasından bahsedelim.

‘Yüzüklerin Efendisi’ adlı eserle tanınan Hobbitler, kurgusal Orta Dünyada yaşamış bir ırktır. Küçücük olan Hobbitlerin evleri de kendileri gibi küçüktür. Hobbit evleri artık fantastik edebiyat dünyasından çıkıp, günümüz mimarisini de yaşatılıyor.

Meksikalı mimar Javier Senosiain tarafından tasarlanan hobbit evleri, şeklini doğadan alan ve çevre üzerinde en az etkiyi hedefleyen organik mimarinin örneği olarak kabul edilmektedir. Orman bitkileri evin etrafını sardığı için yarı gömülü hobbit evi, neredeyse dışarıdan fark edilmiyor.

            

Hobbit evinin bahçesi aynı zamanda evin çatısı olarak kullanılmaktadır. ODoğal mimariye önem veren mimar, ilk insanların yaşantısında ve doğadan ilham almıştır. Aynı zamanda masal evleri, çocuğunu kucaklayan bir annenin kolları gibi geniş ve kapsamlı tasarlanmıştır.

            

Ağaç ve çalıları kullanan mimar; güneş ışığını süzen, iç mekânların serin ve taze atmosferli kalmasının yanı sıra, evi toz ve gürültü kirliliğinden koruyan yeşil bariyerler tercih etmiştir. Ayrıca, çimenli çatı, iç mekânı sıcağa ve soğuğa karşı korumaktadır. Duvarlar, tavanlar ve ankastre mobilyalar, mermer tozu ve beyaz çimento macunu ile kaplanmış çimentodan yapılmaktadır.

            

Oturma odasında Meksikalı ressam'ın el şeklinde bir taburesi ve Eero Aarnio’nun bir de kabarcık taburesi bulunmaktadır.