Halınıza Mürekkep Mi Döküldü?

Halıdan Mürekkebi Temizleme Yöntemleri

Bazen ne kadar uğraşsanız da halınızdan çıkaramazsınız bu korkunç lekeyi. Ve geriye kalan tek şey, boşa harcanan enerjiniz ve halınızda kötü bir görüntü olur. Düşündüğünüz kadar zor değil! Muhtemelen lavabonuzun altında ya da bir dolapta bulunan malzemelerle deneyebileceğiniz birkaç temizleme yöntemi var.

Yöntem 1

Alkol veya İspirto uygulamak;

1. Aşama

Dökülmeden sonra en kısa sürede, temiz bir bez ve biraz alkol veya ispirto alın. İspirto ile bir kumaşın köşesini ıslatın. Unutmayın bu zor bir mürekkep lekesi. Lekeyi fırçalayın, bu işlem lekeyi daha da yayınlaştıracak fakat korkmayın. Hafifçe vurarak ispirtoyu kumaşınızın liflerine emdirin.

Kenardan başlayın ve lekenin yayılmasını önleyerek daha büyük bir sorun haline gelmemesi için merkeze doğru ilerleyin. Bezinizle saat yönünde çevirerek ovalayın.

2. Aşama

Islak bezi mürekkep lekesinin üzerine tekrar tekrar vurun, ara sıra kumaşı daha fazla alkolle tekrar ıslatın. Rahat olun, çünkü alkolün yaklaşık 30 dakika oturması gerekir. Kelimenin tam anlamıyla onu emmesi gerekiyor, bu da zaman alabilir. Devam edin!

3. Aşama

Hasar görmemesi için bölgeyi ılık su ve sirke ile yıkayın. Bir litre ılık su için çeyrek bardak sirke iyi bir orandır. Alkol kullanmak, dokusuna bağlı olarak halınızı kurutabilir, bu nedenle bu durulamayı uygulamak iyi bir yöntemdir.

Leke nihayet biterse, temiz suyla durulayın ve kurumaya bırakın. Lifler biraz yapışık bir halde görünüyorsa bölgeyi süpürge ile vakumlayın.

4. Aşama

Leke devam ederse, lekeyi tıraş kremi ile örtün. 15 dakika bekletin. Süre dolduğunda, yukarıda belirtilen sirke ve su karışımını tekrar uygulayın. Şimdiye kadar, leke kesinlikle gitmiş olmalı. Sade suyla durulayın ve lekesiz halınıza merhaba deyin!

Yöntem2

Yağlayıcı madde uygulamak;

1. Aşama

Leke üzerine WD–40 gibi sprey yağlama maddeleri uygulayın. Bu yağın birkaç dakika halınıza işlemesine izin verin. Not: Öncelikle görüş alanı dışındaki bir halı parçası üzerinde test yaması yapmanız önerilir, çünkü yağlayıcı halıyı kalıcı olarak lekeleyebilir, bu durumda öncekinden daha kötü bir leke elde edersiniz.

 

2. Aşama

Lekeyi sünger ve sabunlu ılık bir suyla silin. Bir halı temizleyici de işe yarayacaktır, Hem yağı hem de mürekkebi kaldıracak olan sabunu halınıza uygulayın.

3. Aşama

Ilık suyla durulayın. Sabun hoş olmayan bir kalıntı bırakabilir, bu nedenle temiz, ılık suyla durulayın

4. Aşama

Kurumaya bırakın. Halınız yenisi kadar güzel olmalı! Parmaklarınızın arasından geçirip elinizle ovalayın veya doğal dokusuna geri döndürmek için süpürge ile vakumlayın.

Yöntem3

Deterjan, Amonyak ve Sirke Solüsyonu uygulayın

1. Aşama

Bir deterjan çözeltisini karıştırın. 1 bardak (250ml) suya, sadece bir çay kaşığı (5g) yarı saydam bulaşık deterjanı ekleyip karıştırın. Bu çözeltiyi lekeli yüzeye bol miktarda püskürtün.

Çoğu bulaşık deterjanı bu işi başarılı bir şekilde tamamlar.

2. Aşama

Lekeyi temiz, beyaz bir bezle kurulayın. Önceki her iki yöntemde de olduğu gibi, leke bu aşamalarda yok olmaz; bu sadece lekeyi halının girintilerine yerleştirir. Lekeli yüzeye aşağı yukarı hareketlerle yavaşça bastırın.

3. Aşama

Bir amonyak çözeltisini karıştırın. Tıpkı deterjanla yaptığınız gibi, 1/2 bardak su içerisine 1 çorba kaşığı (15g) amonyak çözeltisi ekleyerek lekeye püskürtün. Lekeyi farklı ve temiz bir bezle kurulayın.

Elinizde bir sprey şişeniz yoksa eski bir saç spreyi şişesinden veya vücut spreyinden derhal geçici bir şişe oluşturmaya çalışın. Değilse, eski yollara başvurun ve doğruca sürün.

4. Aşama

Eşit parça sirke ve su çözeltisini karıştırın.

5. Aşama

Artıkları temizlemek için deterjan çözeltisini tekrar uygulayın. Temel olarak, halıya uygulama yapıyorsunuz. Bu yüzden uygulamalar sonrasında kesinlikle ılık suyla yıkama yapın. Aksi takdirde, bu kimyasallar halınızda kalırsa halınıza zarar verebilirsiniz.

6. Aşama

Temiz suyla durulayın ve kurumaya bırakın. Tüm amonyak, sirke ve sabunu halıdan çıkarmak için temiz suyla durulayın. Geri döndüğünde çok sert olursa, bir kez daha durulayın.

Yöntem4

Tıraş kremi uygulamak;

1. Aşama

Tıraş kremini lekenin üzerine püskürtün ve iyice lekeye yedirin.

2. Aşama

Bol suyla durulayın. Köpük oluşacaktır ama korkmayın bu gayet iyidir.

3. Aşama

Durulayın. Daha fazla su ekleyin ve tekrar edin.

4. Aşama

Kurumaya bırakın ve izleyin. Leke kaybolacaktır. Hala kalıntılar var ise işlemi tekrarlayın.