Halılarınızı Uzun Süre Korumak İçin 9 İpucu!

Halınızı bir uzman gibi korumak için 9 ipucu!

Halınızı bir uzman gibi temizleyin ve koruyun.

Halılarımızın yeni ve canlı görünmesini nasıl sağlayacağınızı bilmek ister misiniz? İşte halınızı gerçekten mükemmel kılacak 9 ipucu. Ve düşündüğünüz kadar da zor değil!

 

1. Sık sık elektrikli süpürge ile vakumlayın!

 

Temiz bir halı sağlamak düzenli olarak halınızı süpürmekle başlar. Ayda bir ya da iki kez halınızın üzerinde bir süre süpürge çalıştırmak yeterli olmaz. Odanın etrafındaki kir ve tozu almak için temizleyiciler kullanın. Tüm alanı önce yatay olarak daha sonra dikey olarak süpürge ile vakumlayın. Yüzey üzerinde ne kadar uzun süre süpürgeyi çalıştırırsanız, o kadar daha fazla kir çıkarır.

 

Süpürgenizin torbasının yarıdan fazla dolmasına izin vermeyin, aksi takdirde verimli çalışmayacaktır. Aynı zamanda bir yarış halineymiş gibi aceleci davranıp hızlı süpürmeyin. Halınızı yavaş yavaş süpürmek, yüzeyin altına gömülmüş tüm kiri halıdan alma şansı elde eder. Son olarak süpürgenizin halıya olan yüksekliğini ayarlayın, böylece zemindeki kirin yüzeysel veya derinlemesine vakumlanabilmesi için ideal olarak çalışma mekaniği sağlayacaktır.

 

2. Ekstra bir katman halının daha fazla dayanıklı olmasını sağlar.

 

Halınızda erken aşınmayı önlemek için dekoratif bir halı örtüsü sermeyi düşünün. Alana uygun bir halı örtüsü, odayı aydınlatmak ve benzersiz tarzınızı sergilemek için harika bir yoldur. Ayrıca aşınmış bir yeri bu şekilde örtmeniz yeni bir halı alma ihtiyacınızın ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

 

Daha ağır halıların demetlenme ve takılma tehlikesi oluşturma olasılığı daha düşüktür. Bir halı peçi veya halı örtüsü kullanmak, yeni halınızı yerinde tutmanıza yardımcı olabilir.

 

3. Halınıza bir şey mi döküldü?

Dağınık kirleri temizlemek için zaman çok önemlidir. Halınıza bir şey döküldüğünde bir dakikanızı bile boşa harcamayın. İşin sırrı fırçalamak değildir, bunların yardımcı olabileceğine inanmak zaman ve iş gücü kaybıdır. Dökülen maddeyi ovalamak sadece parçacıkları halı iplerinin içine doğru iter. Her kirlilik ve leke türü farklı bir strateji gerektirir. Mevcut probleminiz için neyin en iyi olduğunu bilin ve o duruma göre hareket edin. Hidrojen peroksit, bulaşık sabunu veya diğer temizlik malzemeleri farklı lekeler için kullanılabilecek önemli malzemelerdendir. En inatçı lekelere saldırmanıza yardımcı olacak stratejilerimizi de paylaşıyoruz.

 

4. Ayakkabılarınızı silin veya ayakkabılarınızı halıya basmadan çıkarın!

 

Ayakkabılarınızı kapıdayken çıkarın. Ayakkabınızın tabanına sıkışmış kirler, halınızın elyaflarına topraklanır. Ayakkabılarınız ayrıca çok aşındırıcı olabilir ve yüzeyi bozabilir. Ayrıca, ayakkabılar evinizde kesinlikle istemediğiniz ve halınıza sıkışmış her türlü farklı maddeyi içine hapseder.

 

5. Koltuk ayaklarına dikkat edin!

 

Pelüş halılar, bir odayı sıcak göstermek ve konforla doldurmak için mükemmel bir seçimdir. Ancak, birkaç yıl aradan sonra kanepenizi hareket ettirdiğinizde halınızda hasar meydana gelir. Bir odanın yeniden düzenlenmesi zaman, çaba ve planlama gerektirir, ancak halınızı kaybolması mümkün olmayan girintilere ve aşınmalara karşı korur. Ayrıca ağır mobilyalar halınızda herhangi bir aşınmaya veya büyük bir eziğin oluşmasına da sebep olabilir.

 

6. Küçük problemleri önemseyin!

 

Kirlenmeye ek olarak, halıdaki dalgalanmalar yüzeyin ömrünü sınırlayabilir. Nem, hareketli ağır mobilyaların yıpranmasına ve hatta yanlış kurulum olsa bile halınızın eskimesine, kirlenmesine neden olabilir. Sorunu dikkate almamak, ortadan kaldırmayacaktır. Aslında, zamanla daha da kötüleşecek ve halınızın kıvrılmasına ve eskimesine sebep olacaktır. Bu yüzden bu tarz durumları dikkate alın ve en kısa zamanda müdahalede bulunun.

 

7. Perdeleri veya güneşlikleri takın!

 

Sıcak bir yaz ortasındaysanız güneş ışığı evinizi ısıtmaktan daha fazlasını yapabilir. Halılar evinizde en sevdiğiniz renklerden biri olabilir, ancak UV ışınları pencerelerin etrafında ışığın temas ettiği, UV ışınlarına maruz kalan bölgelerde renk solmasına neden olabilir. Yüzeyi doğrudan ışıktan korumak için sabahları ve akşamları güneş ışığını engelleyen perdeleri kullanın. UV ışınlarını engelleyen pencere renklendirmesini de kullanabilirsiniz. Daha şık ve canlı görünecektir!

 

8. Hava filtrelerini değiştirin!

 

Halınızdaki lifler yakındaki tüm toz, pofçuk ve pislikleri tutar. Hava filtreniz, hastane sınıfı hava temizleyicilerin çalışma şekliyle çalışmıyorsa eğer halınız daha fazla mesai yapar. Bu, hava kaliteniz ve konforunuz için kötü bir durum olduğu anlamına gelir. Toz ve kiri zeminden uzak tutmak için hava filtrelerinizi sık sık değiştirin.

 

9. Derin bir temizlik için zaman ayırın !

 

Hiçbir yol derinlemesine temizlik işi yapamaz. Ekipman kiralayarak işi kendini başınıza yapmanız mümkündür, ancak bir uzmana danışmanın size daha fazla yararı olacaktır. Tecrübeli, üstün donanımlı ve profesyonel temizleme kabiliyeti yüksek firmalar temizliğinizi çok daha başarılı bir hale getirir.