Güzel Bahçeler Yaratmanın 7 Püf Noktası

Güzel Bahçeler Yaratmanın 7  Püf Noktası

Güzel bir bahçe oluşturmak ister misiniz?

Alanınız ne kadar küçük olursa olsun, balkonunuzu veya bahçenizi güzelleştirmek için uygulayabileceğiniz tasarım ilkeleri vardır.

Güzel bahçeler duyularımıza hitap ediyor. Bitkilerin ve çeşitli dokuların renkleri, muazzam tasarım kombinasyonları, kokuları, lezzetleri, kuşlardan ve böceklerden gelen sesleri bizi etkiliyor.

 

Çevrenizde bir gezintiye çıkın ve gözünüze çarpan bahçelere dikkat edin veya bir arkadaşınızın bahçesini bir daha ziyaret ettiğinizde, gözlemci olun ve onunla neyi sevdiğinizi belirleyin. Kuşkusuz, sanat, grafik, bina, iç mekan veya bahçe tasarımında kullanılıp kullanılmayacağını uygulayan bazı tasarım ilkelerini ve unsurlarını göreceksinizdir.

 

“Bir bahçe sonsuza dek güzelliktir.”

 

- Richard Briers

 

Basit kavramlar, bahçe alanınızın keyfini artırır ve özellikle de bu küçük bir bahçe ise büyük bir fark yaratabilir . Tasarımcıların bu ilkeleri dünyanın her yerinde, mekanların gerçekten göze çarpması ve görsel olarak güzel olması için kullanıyor.

Küçük Alanlarda Güzel Bahçeler için 7 Tavsiye

1. Çiçek veya çiçekli bitki ekleyin

Renk sıçraması yeşil renkte parçalanır, çeşitlilik, kontrast ve odak noktaları sağlar. Rengi belirgin ve uzun ömürlü çiçekler ekmeyi deneyin. örneğin kozmos, ortanca çiçeği, ayçiçeği ve kadife çiçeği.

Çok çeşitli bitki ve sebzelerde çok güzel çiçekler bulunur. Bunlar: frenk soğanı (mor), taze soğan (beyaz), dereotu (sarı), kekik (soluk pembe ila mor), fesleğen (beyaz veya mor), ananas adaçayı (kırmızı), biberiye (mor), roket (beyaz), çiçeklenme sebze ve meyvelerin yanı sıra, Yenilebilir mor çiçekler, yaygın bıçak çiçekleri, herhangi bir saksıda veya bahçe yatağında renkli bir sıçrama yapar.Yararlı böcekler bahçenize çekilecek ve sizin için zararlı böcekleri temizleyecektir. Çiçekler herhangi bir bahçede "var et-kazan" dır.

Bir saksıya ekilen Hercai Menekşe ve uzun ömürlü çiçekler güzel görünür.

Çiçekler herhangi bir alanı güzelleştirmek için inanılmaz bir güce sahiptir - sadece en sevdiğiniz renk temasını seçin.

 

2. Yabancı otları kontrol edin

Tohumlanmadan önce yabani otları temizleyin. Bahçenizde gerçekten ne istediğinizi bilin ve rekabet eden bitkileri gübreleyin. Yabancı otları engellerken, bitki köklerine beyaz çakıl veya çakıl taşları gibi dekoratif malçları da kullanabilirsiniz. Bunlar yabani otların çıkmasını engelleyecektir.

3. Bir temanın etrafındaki bitkileri gruplandırın

Daha büyük etki için aynı yaprak veya çiçek rengine sahip bitkilerden oluşan bir koleksiyon oluşturun. Bahçenizi renklendirerek kullanmak istediğiniz bölgenizi rahatça güzel görünüme kavuşturacabilirsiniz. Arkanıza yaslanın ve şimdi bahçenizdeki renklere bakın. Daha iyi etki için onları her tarafa yayın.

Örneğin, aynı renkli çiçekten dört veya altı tane bir puntoyu kütle ekimi için bir kaba koymak, sadece bir çiçek eklemekten daha büyük bir etkiye sahiptir.

Bir cüce ağacının etrafında tekrarlanan çiçekler Bağçenizi göz alıcı bir hale getirecektir. Bunları başka bir kontrast renkle kuşatmak son derece önemlidir. Bu basit ilke görüntüye denge ekler ve başka bir tasarım hilesi kullanır.

Saksılara kitle kitle ekilen kırmızı sardunyalar, taş duvara karşı odak noktası oluşturur.

Bu basit tekniğe, bir bahçe yatağının kenarı boyunca kenarlıklı bir bitki dikerek de ulaşabilirsiniz. Veya tekrarlanan ekimlerle kabın şeklini ve rengini vurgulayın . Beyaz, gümüş veya gri ve mavi, diğer birçok renkle bir araya getirildiğinde iyi görünüm sağlar.

4. Biraz bahçe sanatı ekleyin

Bahçe sanatının her türlü süs, koleksiyon, değerli eşya veya yaptığınız bir şey olabilir. Bahçenize dekoratif öğeler eklediğinizde, kişiliğinizi yansıtır ve küçük alanınıza büyülü hava katar.

Açık havada masadaki kuş süsleri gibi basit bir şeyle kaprisli bir dokunuş ekleyin.

Geride durun ve alanın neye ihtiyacı olduğunu görün. Belki de bir saksıya küçük bir süsleme eşlik edebilir.

Saklamanız gereken çıplak bir duvar var mı? Kiralıyor musunuz ve dış duvarları boyayamıyor musunuz? Eğer öyleyse, bitkiler için fon olarak kör bir bambu asıp görüntüyü güzelleştirmeyi deneyin. Veya bazı kumaşları kontrast renkte hafif ahşap çerçeveye zımbalayın ve saksılarınızı ve mobilyalarınızı öne yerleştirin.

Bu, portatif bir dekorasyondur ve açık alanınızın tadını çok az bir maliyetle çıkarmanıza yardımcı olabilir. Bu konsepti iç mekanlarda da kullanabilirsiniz.

 

5. Çok fonksiyonlu yenilebilir otlar ve çiçekler kullanın.

Otlar mutfak için taze malzemeler sunar, yenilebilir çiçekler içerir, çekici kenarlıklar yapar ve hoş aromalar oluşturur.

Kıvırcık yapraklı maydanoz, frenk soğanı öbekleri, limonlu kekik höyükleri ve kadife çiçeği, menekşe ve tatsoi ile kompakt fesleğen gibi otlar seçin . Sadece renk çeşitliliği sağlamazlar, aynı zamanda güzellik eklerler.

Pişmiş toprak kaplardaki kekik ve biberiye otları çekici ve yenilebilir bir bahçe özellikleri sunar.

 

“Otlar doktorun arkadaşı ve aşçıların gururudur.”

( Charlemagne)

 

6. Bir özellik seçin

Örneğin, bu bir bitki, heykel, bahçe sanatı ve hatta dış mekan mobilyaları olabilir . Size özel olan ne varsa vurgulayın . Bunu yapmanın bazı yolları:

Balkonunuzda verandada ortalayarak bir saksıda verimli bir narenciye ağacı gibi bir fokus bitkisi seçin  .

Kapıdan çıkar çıkmaz gözünüzü derhal yakalamalıdır.  Diğerlerine göre farklı renkte olan bir saksıyı veya kabı kullanın, böylece hoş bir anlam verir. Bitkileri kabın her iki tarafına indirin, böylece gözünüz ağaca ilk önce en göz akıcı olan bu noktadan bakar.

Dış mekan sanatı , çok çeşitli biçimlerde olabilir ve çok çeşitli malzemelerden yapılabilir. Saksılardan, masalardan  veya mobilyalarda oturan parçalardan, duvara monte edilmiş çerçevelerden ve koleksiyonlara kadar...

Yenilenebilir sanat  - biraz hayal gücü ile, oldukça verimli bir yiyecek bahçesine sahip saksı ve kaplar da vurgulanması gereken bir özellik olabilir. İyi sonuç veren bir kombinasyon, taze soğan gibi uzun boylu bir bitkinin yuvarlak bir kabın ortasına yerleştirilmesi ve daha az büyüyen salata sebze ve otları ile çevrelenmesi yoluyla oran ilkesinin kullanılmasıdır.

Farklı doku ve renklerde bitkileri seçin, böylece çarpıcı bir kombinasyon elde edebilirsiniz. Farklı yaprak renkleri, desenleri ve şekilleri birlikte güzel görünebilir.

Çeşitli renk ve dokulara sahip bitki ve sebzeler…

Mobilya  - Bir masa ve sandalyeler bahçenizin odak noktası mı? Bir oturma düzeni ile masaya biraz renk ekleyin. Göz için gerçek bir çizim kartı olabilir. Duyuları daha da etkilemek için kokulu çiçekleri ve bitkileri seçin. Dışarıda maydanoz, marul gibi yiyecekler yerken taze toplanmış garnitür olarak kullanabileceğiniz bitkileri deneyin. Onlar da harika sindirim enzimleri sağlarlar.

Saksılarla çevrili küçük ve şirin bir bahçede rahat bir ortam...

7. Alacalı Yeşillik Seçin

Güneş ışığını azaltabileceğiniz bazı durumlarda, çiçekli bitkiler yetiştirmek için fazla seçeneğiniz olmayabilir. Bitkileri dikkatlice seçerek yine renk ekleyebilirsiniz.

Beyaz, yeşil ve mor yapraklı alacalı adaçayı gibi yenebilirler çarpıcı bir çeşittir.

 “Bahçecilik, çiçek ve bitkileri boya, toprak ve gökyüzünü tuval olarak kullanan sanattır” - Elizabeth Murray