Gümüş Böceğinden Nasıl Kurtulunur?

        Adını renginden alan ve başka bir gezegenden gelmiş gibi bir imaj taşıyan gümüş böceği, çok hızlı hareket edebilir. Pullarla örtülü bir vücudu vardır ve parlak gri renge sahiptir. Her ortamda yaşayabilen gümüş böcekleri, gizemli canlılardır. Fakat esas yaşamak istedikleri yerler rutubetli yerlerdir. Hem gizemli oldukları hem de karanlık ve rutubeti sevdikleri için evinizde gerçekleştirdikleri istilayı fark etmeniz zaman alır. Bir de gümüş böcekleri hızla üreme kabiliyetine sahiplerdir. Bu yüzden siz farkına varmadan oldukça kalabalık bir koloni haline gelebilirler. Dişilerin türlerine göre değişen üreme sayıları incelendiği zaman, bir dişi gümüş böceğinin günde 20’ye kadar yumurta bırakabildiği görülür.


 

 

Gümüş Böceği Neden Olur?

     Gümüş böcekleri, yapısı itibari ile karanlık ve nemli alanda yaşamayı sever. Sıcaklık ise onlar için o kadar önemli değildir. Yani evin her odasında görülebilirler, önemli olan besin kaynağı bulabilmeleridir. Yaşamlarını sürdürebilmek için elbette besine ihtiyaç duyarlar ama 10 ay aç yaşayabilme özellikleri de vardır. Gümüş böceklerinin en önemli besin kaynakları kağıt, karton kutular, koliler, kitaplar ve tahıllardır. Hatta evinize girme yolu da yine bu karton kutular, kağıtlar ve kitaplar ile olabilir. Gümüş böcekleri evinize girdikten sonra karanlık ve rutubetli ortamlar bulursa yaşamlarını sürdürmeye ve çoğalmaya başlar. Yani özellikle mutfak, banyo ve bodrum gibi odalarda, dolapların içinde görülürler.

 

Gümüş Böceğinden Kurtulma Yöntemleri

Evde veya iş yerinde gümüş böceği problemi ile karşılaştığınızda alabileceğiniz pek çok önlem mevcut. Bu yöntemler çeşitli tuzaklar ve yok ediciler olabileceği gibi, isterseniz böceğe zarar vermeden kullanılabilecek uzaklaştırıcılar da olabilir.
Gümüş böceğinden kurtulma yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Nemli gazete kağıdı: Gümüş böceklerinin nemi sevdiği biliniyor, nemlendirilmiş gazete onların ilgisini çekmeyi başaracaktır. Ayrıca gazetenin iki tarafı lastikle tutturularak onların istediği karanlık ve kuytu ortamda oluşturulabilir. Böylece gece yerleşmeleri için ideal bir ortam olacaktır. Sabah olduğunda ise gazeteyi olduğu gibi evden uzaklaştırabilirsiniz.
  • Tuzak kurma: İçi nemli bir kavanozun dışı siyah bir bantla bantlanarak gümüş böceklerinin olduğu yere bırakılır. Bu işlem hem onların tırmanması için elverişli bir ortam hem de karanlık ve nemli olduğundan sevdikleri bir alan oluşturur. Kavanoza tırmanan böcekler içeri girdikten sonra iç yüzey pürüzsüz olduğundan dışarı tırmanamazlar. Böylece yine sabah olduğunda onları evinizden kolayca uzaklaştırabilirsiniz.
  • Profesyonel bir ekip tutmak: Böcek ve haşerelerden kurtulmak için profesyonel olarak ilaçlama yapan kişiler tutmak en kesin çözümlerden biridir.
  • Böcek öldürücü maddeler: Borik asit, boraks, böcek ilaçları ve naftalin gibi böceklere zararlı kimyasallar, böceklerin yaşadıkları ortama dökülerek böcekler öldürülebilir.
  • Böcek uzaklaştırıcı maddeler: Tarçın, karanfil, kekik, nane ve biberiye gibi bitkilerin kendileri veya yağları kullanılarak böcekler uzak tutulabilir. 

 

Eğer ofisinizde yada evinizde böcek varsa, hiç vakit kaybetmeden profesyonel haşere mücadele firmalarıyla çalışmanızı öneririz. Bunun için hemen teklif alabilirsiniz.