Evinizi Işıklandırmak İçin 10 İpucu

Evinizin taşarımı klişe olabilir, fakat iyi bir aydınlatma evinize çok farklı bir hava katabilir. Aydınlatma, bir mekanın ambiyansını ve havasını etkiler. Doğru bir uygulama iç mekanlarınızın güzel görünümünü artıracaktır .

İşte size 10 ipucu.

 

1. TAVAN YÜKSEKLİĞİNİ DİKKATE ALIN 

 


 Asılı aydınlatma armatürlerini seçerken tavan yüksekliğinizi bilmek önemlidir. Bazı ışıklar ayarlanabilir kablolarla veya çubuklarla gelir, ancak bazıları bu şekilde değildir.Bu yüzden Çok düşük veya çok yüksek asılı bir aydınlatma kullanmayın.

Genel bir kural olarak, ışığın alt kısmı standart 2.5 metre tavanın altına yaklaşık 30-50 cm mesafede asılmalıdır. Tavan yüksekliğinin her bir ayağı için 7-8 cm eklerseniz uygun koşul sağlanacaktır.

 

2. MASA AYDINLATMASI


Lambayı, masaya ışığın dibinden, masanın veya odanın yüzeyine önerilen 50-80 cm mesafede tutun. Bununla birlikte, ışığın boyutu fark yaratan ince dokunuşu tamamlayacaktır.

3. İŞE BAŞLAMADAN ÖNCE PLANLAYIN


 Yeni bir yapının veya tadilatın ilk tasarım aşamasında aydınlatma tercihlerinizi göz önünde bulundurun. Örneğin, yemek masanızın bir veya iki yerinden üzerine üç sarkıt lamba istiyorsanız, inşaat başlamadan önce bu masanın konumunu dikkate alın.

4. KABLOLARI SAKLAYIN


Yeni sarkıt aydınlatma ekliyorsanız ve evinizin elektrik kurulumunu değiştirmenin masrafını veya zorluğuyla uğraşmak istemiyorsanız, kablo geçişleri şık bir çözüm olabilir. Bu mutfakta görüldüğü gibi, gevşek şekilde bir çubuğun veya bir kancanın üzerinden geçirin veya kabloyu endüstriyel bir görünüm için tavana sıkıca sabitleyin.

 

5. HER ALANI IŞIKLANDIRIN
 Aydınlatmayı tavan ışıklarıyla sınırlandırmayın. Konuma bağlı olarak, daha yumuşak bir ambiyans oluşturmak için duvar apliklerini veya üst kısımları aydınlatmayı düşünün ve uğursuz gölgeler yaratabilecek sert, alt aydınlatmalardan kaçının.

 

6. PARILTILARINIZI BİLİN 
Sadece ışık fikstürünü(renk bazlı görünüm) dikkate almamalısınız. Ampul tipi ve şekli aynı derecede önemlidir. Halojen, kompakt flüoresan ve LED ampuller, ılık veya soğuk tonlarda ışık verir. Duvarlarınızın rengi gibi, istediğiniz ışıma türüde çoğunlukla kişisel ve hoş görüntü oluşturabilecek bir karardır.

Duvarlarınız daha serin tonlarda kaplanmışsa, onları sıcak bir parıltı veren bir ampulle ısıtmak isteyebilirsiniz. Tersine, daha karanlık bir alanı aydınlatmak için daha soğuk bir ışıma isteyebilirsiniz.

 

7. MERDİVEN AYDINLATMASI


 Merdiven yükselticilere ışık eklemek, özellikle geceleri merdivenlerin tehlikeli olması nedeniyle yararlıdır. Merdivenler genellikle karanlık alanlardır, bu nedenle onları yanlarından ışıklandırın ya da yükselticilere bir tasarım öğesi olarak lambaları gömün.

 

8. AYAK ALTI AYDINLATMA


Ayak vuruşlarınıza ışık eklemenizin anlamsız, estetik dışı bir karar olduğunu düşünmeyin. Temel dolapların alt tarafındaki şerit aydınlatma, muhteşem görünen bir gece lambası oluşturmak için harika bir yoldur.

 

9. PARLAK RENKLERDEN UZAK DURMAYIN


Küçük odalarınızda, sade ve parlak bir renge boyamak, alana biraz eğlence ve ilgi katabilir. Renkli gölgeler, özellikle ışık açıldığında harikalar yaratabilir.

 

10. DEKORATİF OLUN


Işıklarla birlikte dekoratif malzemeler kullanmak , mekandaki pozitif havaya girmenize yardımcı olur. Genel aydınlatmanın hali hazırda monte edilmesi koşuluyla, duvar tablo ve saatlerinin yerine lambaların kullanılması veya aydınlatmalı tablo ve saatlerin tercih edilmesi, ortam aydınlatmasının sağlanması için don derece dekoratif bir çözüm olacaktır.