Ev İşlerinde 10 Pratik Bilgi

İşte Size Ev İşlerinizde Daha Az Vakit Harcamanıza Yardımcı Olacak Bazı Pratik İpuçları

 

Yazımıza başlamadan önce "Temizlik İşlerine Ayıracak Zamanım Yok" diyorsanız hemen hızver.com'dan temizlikçi talep edebilirsiniz. 

 

1- Eğer gece yatmadan önce elinizden geldiğince evi toparlar, bulaşıkları kaldırır veya makineye yerleştirirseniz sabah kalktığınızda stres olmadan güne başlamış olursunuz.

2- Kireçlenen çaydanlık için limon tuzu iyi bir çözüm olacaktır. Tek yapmanız gereken kireçlenen bölgenin üstünü kapatacak kadar limon tuzunu koymak ve üstüne kaynar suyu dökmek. Eğer kalın bir kireç tabakasıysa bir kaç kez tekrarlamanız yeterli olacaktır.

3- Bulaşık makinesini boşaltmak ve bulaşıkları yerine dizmek bazen çok zor gelir. Eğer bulaşık makinesine kaşık ve çatalları yerleştirirken karışık değil de, bir göze çatalları, diğer göze kaşıkları ve ayrı göze bıçakları koyarsanız yıkandıktan sonra yerleştirmek çok kolay olacaktır.

4- Bulaşık makinesindeki cam bardaklarınızın, kaşık ve çatallarının parlaması için parlatıcılar yerine elma sirkesi veya beyaz sirkeyi deneyin. Hem çok olası deterjan kalıntıları da temizlenir, hem pırıl pırıl parlar hem de bulaşık makinenizin içindeki tüm yağlı yüzeyler tertemiz olur.

5- Bulaşık makinesini boşaltmak bazen çok zor gelir. Eğer bulaşık makinesine kaşık çatalları yerleştirirken karışık değil de, bir göze çatalları, bir göze kaşıkları, bir göze bıçakları, bir göze küçük çatalları koyarsanız yıkandıktan sonra yerleştirmek çok kolay olur.

6- Bulaşık makinesindeki cam bardaklarınızın, kaşık ve çatallarının parlaması için parlatıcılar yerine elma sirkesi veya beyaz sirkeyi deneyin. Hem çok olası deterjan kalıntıları da temizlenir hem pırıl pırıl parlar hem de bulaşık makinenizin içindeki tüm yağlı yüzeyler tertemiz olur.

7- Ahşap mobilyalarda genellikle sıcak bir cisim konulduğu zaman ortaya çıkan lekeleri çıkarmak da oldukça kolay. Yapılması gereken, lekenin üstüne 2-3 kat haline getirilmiş bir nemli bir bez koyun. Üstünden orta ısıdaki ütünüzle bir süre geçin. Bir kaç saniye sonra kontrol ettiğinizde lekenin ortadan kalktığını göreceksiniz.

8- Bıçaklarda bulaşık makinesinde yıkandıkça paslanmaya başlar. Önerilen, bıçakların ömrünün daha uzun olması için elde yıkanmasıdır. Peki oluşan pas lekelerini ne yapacağız? Bıçakları limon veya sirkeyle ovarak üzerindeki pas lekelerini çıkarmak mümkünmüş.

9- Leke kalmadan camların silinmesi için en iyi malzeme sirkedir. Sirkeyi yarı yarıya olacak şekilde su ile seyreltin ve bir cam sil şişesinin içine koyun. Camlarınızı bu karışımla silin ve ardından gazete kağıdı ile kurulayın. Hem camlar pırıl pırıl olacak hem de kolay kolay tekrar leke tutmayacak.

10- Kireç lekeleri ile sadece çaydanlık veya kettle da mücadele etmiyoruz. Duş başlığı da en çok kireçlenen ve kireç yüzünden tıkanan yerlerden biri. Kireçli duş başlığını temizlemek için önerilen bir yöntem, bir poşet torba içerisine 1 bardak sirke ve 3-4 damla limon yağı ekleyin. Bu poşeti, duş başlığı tam olarak sıvının içine girecek şekilde, aşağıdaki gibi bağlayın. 1 gece böyle beklettikten sonra çıkarın. Ardından bir bezle duş başlığını sildikten sonra sıcak suyu açın ve bir süre akıtın. Kirecin gittiğini göreceksiniz.