Donmuş su boruları nasıl çözülür

 • Borular nasıl ve nerede donar?

   

  Donmuş su boruları çok soğuk kış havalarında ciddi bir risk oluşturur. Bir boruda su donduğunda genleşir ve 100 bar' dan daha fazla basınç uygulayabilir. Bu basınç, buzun genleşmesine yer olmayan neredeyse suyla dolu herhangi bir borunun kırılması için yeterlidir. Bir patlama borusu saatte birkaç yüz galon su dökebilir ve bu da evinize binlerce liralık hasara eşittir. Borular bulundukları yerde donmaya karşı önlemler alınmalıdır ve bu yazımızda size bunu anlatacağız.

  1. Dış duvarda.
  2. Lavabonun altındaki bir dolapta (özellikle dış duvarın yakınında).
  3. Isıtılmayan bir bodrum katında .

  Borunuz donmuşsa ancak henüz yırtılmamışsa, hemen eritmelisiniz. Dondurulmuş borunun bulunduğu yere bağlı olarak denenecek birkaç çözdürme tekniği vardır.

  Uyarı:  Bir boruyu çözmek için asla bir pürmüz veya diğer açık alev kullanmayın. Bu ciddi bir yangın tehlikesi oluşturur ve boruya zarar verebilir. 

   
 •  

  Donmayı Farkedin

   

  Henüz patlamayan donmuş bir boru, kendini bir muslukta ortaya çıkarır: musluğu açtığınızda ve hiç su çıkmadığında ya da bir damlacıkta yavaşladığında, muhtemelen borunun bir yerinde buz tıkanıklığı vardır. Hemen harekete geçmenin zamanı geldi demektir.

  1.  Yerel olarak veya evin ana su kesme vanasında musluğa giden suyu kapatın . 
  2. Donmuş borudan temin edilen musluğu açın; Tıkanmanın nerede olduğunu bilmiyor olsanız bile bunu yapın.
  3. Donmuş boruyu tanımlayın ve tıkanmayı bulun: Boruyu musluktan, dış duvar veya ısıtılmamış tarama alanı gibi soğuk alanlardan geçtiği yere kadar takip edin. Borunun don veya buzu olan bölgelerini arayın; ayrıca hafifçe şişkin veya çatlamış olabilir.
   
 •  

  Duvarın Arkasında Donmuş Boruyu Çözmek için;

   

  Ev termostat

   

  Donmuş (ancak henüz patlamayan) bir borunun bir duvar veya tavanın arkasında olduğunu tespit ettiğinizde, elinizde bir zorluk vardır. Boruyu eritmek için üç seçeneğiniz vardır:

  1. Evdeki ısıyı yükseltin ve bekleyin.
  2. Borunun donmuş kısmına erişmek için duvarın veya tavanın bir bölümünü kesin, daha sonra boruyu açıkta kalan bir boru olarak çözün (sonraki adıma bakınız: Açık Dondurulmuş bir Boruyu Çözme)
 •  

  Açıktaki Donmuş Boruyu Çözme

   

  Donmuş su tesisatı

   

  Donmuş boru açıksa, eritmek için birkaç seçeneğiniz vardır. Hangisini kullanırsanız kullanın, boruyu musluktan donmuş alana doğru ısıtın . Bu, buz eridikçe suyun akmasını sağlar.

  1. Saç kurutma makinesi:  Genellikle bir boruyu eritmenin en kolay ve en güvenli yolu. Boru duvara yakınsa, borunun arkasına ısı yayılmasına yardımcı olmak için borunun arkasına çerez levha yerleştirin.
  2.  
  3. Isı lambası:  Kızılötesi veya akkor ısı lambası kullanabilirsiniz. Saç kurutma makinelerinde olduğu gibi, boru duvara yakınsa, borunun üzerine ısıyı yansıtmak için borunun arkasında bir çerez levha yada alüminyum folyo kullanın
  4. Taşınabilir ısıtıcı:  Küçük, güçlü bir ısıtıcı, bir mutfak veya makyaj kabininin altındaki boruların ısıtılması için mükemmel çalışır. Isıtıcıyı borunun donmuş kısmına yönlendirin. Steroidler üzerinde bir saç kurutma makinesi gibi çalışacak!
  5. Elektrikli boru ısı bandı :  Isı bandı, elektrikli ısıtma elemanları içeren bir şerit benzeri sargıdır. Isıtmak istediğiniz borunun etrafına sarın ve duvara takın. Bandın sıcaklığı bir termostat ile kontrol edilir. Kritik bölgelerde boruların donmasını önlemek için ısı bandı da kullanılabilir; Isı bandını boru üzerinde bırakabilir ve sadece gerektiğinde takabilirsiniz.
   
  Donmaya Karşı Önlem Alma
   
 • Musluk

  Musluğu bir damlama gibi hafifçe damlayın. Damlayan su, borudaki suyun donmasını önler.

  Donma borularının tekrar oluşması sorununu önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey var:

  1. Musluğu, günün veya gecenin en soğuk saatinde hafif damlar bırakın.
  2. Kabin içindeki ısıtılmış havanın kabin içindeki borulara ulaşmasını sağlamak için kabin kapılarını açın. 
  3. Sorunlu boruyu elektriksel ısı bandı ile sarın.
  4. Sorunlu boruları köpük yalıtımlı sargılı, özellikle ısıtılmamış alanlardan geçenler ile yalıtın.
  5.  Not: Yalıtım yalnızca ısı transferini yavaşlatır ve çevresindeki hava yeterince soğuksa borunun donmasını engellemez.
  6. Isıtılmayan alanları, sadece sıcaklığın donma noktasının veya yaklaşık 40 derece F'nin üzerinde tutulması için sabit bir ısıtıcı ile ısıtın.  Uyarı:  Asla gözetimsiz bırakılmaması gereken taşınabilir ısıtıcılar kullanmayın. 
  7. Dış mekan musluklarına takılı bahçe hortumlarını çıkarın (hortum önlükleri veya eşyalar). Musluk donmaya karşı korumalı bir tür değilse, evin içindeki musluğa giden suyu kapatın ve musluğun dış kısmını boşaltın.