Derz Nasıl Temizlenir?

Mekanlarımızda kullanılan çeşitli fayans ve taşların birleşim yeri olan ince aralıklara derz denir. Derz dolguları, siyah, gri beyaz gibi renklerden olabilir.

Son zamanlarda parlayan dekoratif dolgular da kullanılmaktadır. Görüntüsüyle zemin veya duvarlara dekoratif güzellik katan derz dolguların ne yazık ki en kötü tarafı çabuk kirlenmesidir. Özellikle beyaz derzler zamanla kararır hatta küflendikleri dahi görülebilmektedir..

Derz temizliği uğraştırıcı ve zordur ancak hem hijyen hem de güzelliği açışından zaman zaman temizlemek gerekir.

Derz Nasıl Temizlenir?

Derz temizleyici deterjanların kullanımı:

Derz temizliği için kullanabileceğimiz derz temizleyici deterjanlar çeşitleri marketlerde bulunabilmektedir. Bu temizleyicileri bir dış fırcası yardımı veyahut sünger yardımı ile fırçalayarak pis görüntüden kurtulmak mümkündür.  

Derz temizliğinde çamaşır suyu kullanımı:

Sadece derz temizleyici sıvı olarak üretilen malzemerin dışında, hepimizin evinde bulunan çamaşır suyu ile temizlemek de mümkündür. Sıvıyı püskürtebileceğimiz bir şişe içine veya bir kabın içine yarı yarıya ılık su ve çamaşır suyu karışımını hazırlıyoruz.

Sıvıyı temizlemek istediğimiz bölgeye sıkıp diş fırçası ile ovalıyoruz. Ardından bölgeyi ılık su ve yumuşak süngerle duruluyoruz. İhtiyaca ve kirin yoğunluğuna göre karışımımızdaki çamaşır suyu miktarını arttırabiliriz.Ancak çok asitik sıvıların dolgulara zarar verebileceğini unutmayın. ( Tuz Ruhu )

Çamaşır suyu – Karbonat karışımı ile derzlerin temizlenmesi:

Karbonat – çamaşır suyu karışımını kullanmak da etkili bir yöntemdir. Bu karışımı hazırlarken ölçümüz ise 3 ölçü karbonat,1 ölçü çamaşır suyudur. Hazırlanan karışım macun kıvamında olmalıdır. Ardından biraz ıslatmış olduğumuz derzlere bir sünger yardımıyla macunu yaymalıyız. Yarım saat kadar bekledikten sonra derz boşluklarını temizliyoruz.

Sirke ile derz temizliği:

Doğal temizlik yöntemlerini kullanmak isterseniz kurtarıcımız tabii ki sirke! Saf sirkeyi (sirke ruhu) yarı yarıya olacak şekilde ılık su ile karıştırıyoruz. Ardından karışımımızı bir diş fırçası yardımıyla kirli derzlere uyguluyor, iyice ovalıyoruz. Ardından bölgeyi ılık su ile duruluyoruz. Karışımı sirke-tuz olarak da yapabiliriz.

Derz kalemi ile derz boyama:

Bir diğer yöntem ise derz kalemidir. Derz kalemlerini yapı marketlerde bulabilirsiniz. Uygulaması çok kolay değildir ama biraz çabayla ilk günkü kadar beyaz derzleri tekrar elde edebiliriz.

Diş macunu ile derz temizliği:

derz-arası-temizliği

Derz aralarına beyaz olan bir diş macunu sürerek 8-10 dakika kadar beklettikten sonra diş fırçası yardımıyla ovalayarak ılık su ile yıkayın. Sonuç sizi şaşırtacaktır. 

Derz temizliği için profesyonel yardım almak:

Derz temizliğini evde kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz gibi profesyonel yardım da alabiliriz. Temizleme işini yapan birçok profesyonel ev temizliği firmalarımız mevcuttur. www.hızver.com sayfasından adresinize hizmet veren profesyonel ev temizlik firmalarına ulaşabilirsiniz. Profesyonel derz temizleyiciler buharlı özel makinelerle veya çeşitli kimyasallarla bu işi yapabildikleri gibi yeni derz sıvası da yapabilmektedirler.

Derz temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler hususlar!

Kireç çözücü sıvılar, tuz ruhu ve benzeri ağır kimyasallar kısa süreli çözüm sunsada derz dolgunuzun ömrünü kısaltır. Bu maddeler kimyevi yoğunlukları nedeniyle derzleri eritirler. Derz dolgusunun erimesi, banyonuzun su sızdırmasına, hatta fayans ve taşlarınızın yerinden sökülmesine neden olur.