Bulaşık Makinesindeki Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir ?

 

 

Bulaşık makinenizin temizlenme zamanı mı geldi?

 

Dünyadaki en iyi bulaşık makinesine sahip olduğunuza inanabilirsiniz, ancak bulaşıkları tahmininizden daha uzun süre temizliyor ve muhtemelen makineniz kötü kullanım belirtileri göstermeye başlıyor ise, durulamayan bulaşıklar, düşük kaliteli deterjanlar, verimsiz bulaşık yüklemesi ve kesintili temizleme döngüleri arasında bulaşık makinenizden kötü bir koku gelmesi şaşırtıcı değildir.

 

Bulaşık makinenizi ayda bir kez temizlemek iyi bir uygulamadır ve temizleme zamanınız bundan daha uzun sürdüyse, şüphesiz ki güvenilir mutfak yardımcınıza bir miktar TLC vermenizin zamanı geldi. Bu basit bir şekilde yapılabilir ve bulaşık makinenizi temizlemeniz için iyi bir yoldur.

 

1. Tahliye Borusunu Temizleyin.

Bir şey göründüğünden daha kolay olduğunda daha güzel olmaz mı? Bulaşık makinenizin tahliyesini temizlemek için, alt bulaşıklık rafını çıkarın ve tahliyeyi kontrol edin. Geçmiş sos, biftek ve patates kalıntınız varsa, sarı temizlik eldivenlerini kullanın ve tahliyeyi temizleyin. Bu sorunlu bulaşık makinesi kokularını durdurmaya, boşaltma verimliliğini arttırmaya ve bulaşıklarınızın gerçekten temizlenmesini sağlamaya yardımcı olacak. Şaşırtıcı bir şekilde, bu en zor kısım olacak gibi görünsede aslında o kadar da zor değildir.

 

2. Bulaşık makinenizi sirke ile temizleyin.

Alt bulaşıklık rafını 1. adımdan değiştirip tüm bulaşıkları temizledikten sonra, üst rafa dik olarak , beyaz sirke (1-2 bardak) dolu bulaşık makinesinde yıkanabilir bir kap koymalısınız. Ardından sıcak su kullanarak tam bir döngüde çalıştırın. Daha sonra kir, yağ ve kötü kokuların giderildiğini göreceksiniz.

 

3. Biraz kabartma tozu kullanın.

İlk iki adımı tamamladıktan sonra, kabın dibine bir bardak dolusu kabartma tozu dökünüz. Ardından, sıcak su ile kısa / yarım bir döngüde makinenizi çalıştırmayı  başlatınız. Döngü sona erdiğinde, bulaşık makinesinin kapısını havalandırmak için birkaç saat açık bırakın.

 

4. Bulaşık makinenizde hala biraz koku mu var ?

1-3 adımlarını uyguladıktan sonra hala kalıcı aroma koku varsa, o zaman biraz çamaşır suyu kullanmayı düşünebilirsiniz. DİKKAT: Paslanmaz çelik bir bulaşık makineniz varsa çamaşır suyu kullanmanız önerilmez.

 

5. Renk değişimi için bulaşık makinesi temizleyicisi kullanın.

Koku kaybolursa, ancak bulaşık makinenizin içinde bir miktar renk solması varsa, Finish Power Up Bulaşık Makinesi Temizleyici ve sert su leke çıkarıcı gibi bir deterjan katkı maddesi kullanmayı deneyin. Renk değişimleri genellikle "sert" su olarak kabul edilen sudaki mineral birikintilerinden oluşur ve 1-4. Adımlardan sonra devam ederse, bulaşık makinenizi bu deterjan katkı maddelerinin herhangi biriyle bir döngüde çalıştırmak, bulaşık makinenizin tekrar yepyeni görünmesini ve güzel kokmasını sağlar.


Kısacası, rahatsız edici bulaşık makinesi kokusundan kaçınmak için, öncelikle tahliyeyi temizleyin, bulaşık makinenizi sirke ile temizleyin, biraz kabartma tozu ekleyin ve bulaşık makinenizin hala ihtiyacı varsa, çamaşır suyu kullanın veya bir bulaşık makinesi temizleyicisi satın alın ve uygulayın.

 

Ve Temiz Bir Bulaşık Makinesi! 

Bulaşık makinenizi nasıl temizleyeceğinize dair bu adım adım kılavuzu izlediğiniz sürece, bulaşık makinenizi ilk gün hatırladığınız gibi olacaktır.