Bahar Temizliği Vakti Geldi

Uzun bir kış mevsiminden sonra güneş yüzünü göstermeye başladı 
Bahar, yeni başlangıçların zamanıdır ve eviniz içinde bazı başlangıçların vaktidir. Ev boyama, ufak tefek tadilat ve en önemlisi bahara temiz bir evde girmek gibi. Evinizi yeniden düzenlemek ve dağınıklıktan kurtulmak için bahar mükemmel bir  zaman !


Sadece kapsamlı bir bahar temizliği yaparak yepyeni bir evle kendinizi şımartın! Yıldırıcı bir görev gibi görünebilir, ancak temiz bir evde oturmak sizi çok mutlu edecektir.

 

Şimdi Başlayın

Tüm evinizi temizlemek zor bir iş gibi görünüyor, ama korkmayın, bu makalenin kapsamı işe nereden ve nasıl başlamanız gerektiğiyle ilgili size fikirler sunacak. Yapmanız gereken, kendinizi düzenli tutmak ve yapmak istediğiniz şeylerin kapsamlı bir kontrol listesine sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Bu işi tamamladığınızda,Büyük bir yükün altından kalkacağınıza ve mutlu olacağınıza inanın. 

Temizlik Listesi Oluşturun

Bahar temizliğini tamamlamak için ihtiyaç duyacağınız tüm işleri öncelikle not alın. Bu gereksiz bir iş gibi görünsede inanın çok işinize yarayacak. İnternette bir çok yerde bunun gibi listeler bulabilirsiniz. Listenizde kapı, pencere, halılar ve bunun gibi eşyalar dışında elektronik malzemelerinizin temizliğini de ihmal etmeyin. Bu listeyi oluşturma konusunda hızver.com profesyonellerinden öneriler alabilirsiniz.


1. Bulaşık Makinesi

Neredeyse her gün bu mutfak aletini kullanıyorsunuz ve içine gerçekten kirli şeyler yerleştiriyorsunuz. Tabii ki, düzgün çalışması için derin bir temizliğe ihtiyacı olacak. Öncelikle, belirgin lekelerin yüzeyini temizleyin ve ardından bulaşık makinesini özel bir temizleyiciyle çalıştırın. Bunlar paket halinde satılan bulaşık yıkama deterjanları dışında, makine temizliği için satılan ürünlerdir.

 

2. Pencereler

Cam temizleme için en uygun zaman. Çünkü güneş ışınlarının çok etkili olmadığı dönemde camları silmeniz size kolaylık sağlayacaktır. Temizleme sabunları camlarınızda kurumayacak ve tertemiz bir görüntü elde edeceksiniz. Kış mevsiminden çıkmanızla birlikte pencere lastikleri deforme olmuş olabilir. Bunun için fitilleri değiştirmeyi de unutmayın. Gerek duymanız halinde hızver.com’dan bir profesyonel talep edebilirsiniz

3. Zeminler

Ahşap zeminlerinizi ıslak beşle temizleyin. (iki ayda bir kereden fazla yapmayın, zira ahşabı bozabilir.) Ve halılarınızı varsa döver başlıklı süpürgenizle tozlarını alın. . Halınız gerçekten kirliyse,  profesyonel bir halı temizleme şirketiyle iletişime geçmeyi ihmal etmeyin. Bunun için hızver.com her daim yanınızda olacaktır.

 

4. Buzdolabı

Buzdolabınızın hem dış hem de iç kısımlarının yıkanması gerekir. Buzdolabının iç raflarını ılık sabunlu suyla yıkayın. Ancak sıradan deterjanlarla değil, özel olarak buzdolabı temizleme için üretilen sabunlarla temizleyin. Bu, sabun kokusu ve artıklarının buzdolabınızda kalmaması,sabun kokusunun yiyeceklerinize sinmemesi için önemli bir durumdur.  

5. Çamaşır Makinesi

Çamaşır makinenizin kazanında kötü kokular varsa ,temiz çamaşırlar almanız maalesef mümkün değildir.. Makinenizde kötü kokular var ise Beyaz sirke ile makine kazanını temizleyebilir ve kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Bunun için hazneye bir miktar sirke dökerek ,makinenizin kısa programda çalışması yeterlidir.  

6.Metal Ve Gümüş Eşyalar

Dekor amaçlı gümüş sıklıkla kullanılır, bu nedenle zamanla biriken lekeler olur. Kabartma tozu ve sudan oluşan bir macun ile bir diş fırçası kullanırsanız, en sinir bozucu lekeleri dahi bu karışım ile temizleyebilirsiniz.

 

7. Fırın

Yanmış yiyecekleri parçalayarak ve beyaz sirke, kabartma tozu karışımını macun haline getirerek fırın temizliğinizi yapabilirsiniz. Bu karışım gayet etkili ve güzel sonuçlar doğurmaktadır.

8. Halılar

Genel olarak, salon halınızı her yıl temizlemeniz gerekmez. Ancak, halı temizliğini birkaç yıl boyunca ihmal ettiyseniz, yıkama zamanı gelmiş demektir..

Halı temizleme işlerinizi kendiniz yapıyor olsanız da profesyonel bir halı yıkama şirketi ile çalışmanız kesinlikle önerilir.

9. Kıyafet Dolapları

Dolaplarınızı düzenli olarak temizlemiyor kıyafetlerinizi katlamıyorsanız, bu sizi psikolojik olarak çok yoran bir iş halini almış demektir.Düzenli ve temiz bir dolaptan kıyafet seçmenin keyfinden kendinizi mahrum bırakmayın ve temizlik listenizde muhakkak dolaplarınızın düzenlenmesini ekleyin. Dilerseniz hızver.com’dan kıyafetlerinizi katlamaları için profesyonel talep edebilirsiniz. 

10. Göz Ardı Edilen Raflar

Okuma alışkanlığı standartların altında olan bir toplum olsak ta, kitap bulundurmaktan vazgeçmeyen bir toplumuz. Kullanılmayan veya unutulmuş olan kitaplar tozlanacaktır ve etrafın tozlanmasında küçükte olsa rol oynayacaktır. Yaprak aralarına kadar kitapları temizlemeyi unutmayın. Her ne kadar kitaplar tozlanmayı hak etmiyor olsa da siz yine de kitapları ve kitaplığı temizlemeyi ihmal etmeyin.

 

11. Veranda Mobilyaların Temizliği

Güneşin yüzünü göstermesiyle birlikte bahçe hayatının da başlaması yaklaşıyor.

Zira evlerimiz ne kadar ferah olsa da dışarıda oturmanın keyfi bir başka olur.

Ahşap veya plastik masa sandalye ve koltuklarınızı sabunlu bir bezle silerek yıkamanız ve bakımlarını yapmanız önemlidir.

 

Bahar Temizliğinin Tadını Çıkarın

Bütün bunlarla işiniz bittiğinde, eviniz tekrar yepyeni ve bahara hazır olacaktır. Evinizin temiz olması da  sizi mutlu edecektir.

Temizlikle uğraşacak zamanınız yoksa, veya bu işler gözünüzde çok büyüdüyse, hemen hızver.com’ dan temizlikçi talebinde bulunabilirsiz. Mutlu baharlar !